Faldskærmsudspring

Pop-up event – Faldskærmsudspring (tandemspring)

Alder: +15 år
Tid: 26. august kl. 15-20
Sted: Kolding Faldskærmsklub, Lufthavnsvej 6, 6580 Vamdrup Tilmeldingsfrist: 12. august 2026

Vil du med op i 4000 meters højde og svæve vægtløs gennem luften?
Tandemspring er for alle med mod på livet, og du garanteres en uforglemmelig oplevelse!

Er du på udkig efter et sug i maven og en uforglemmelig oplevelse, så er tandemspring måske lige det du går og drømmer om?.

Elsass Fonden har lavet et samarbejde med Kolding Faldskærmsklub om et fedt event, hvor unge og voksne med CP kan komme op og springe tandemspring med erfarne tandemmastere, som er klar på at give dig en fantastisk oplevelse.

Eventet er det 6. pop up-event, hvor Elsass Fonden inviterer dig indenfor i allerede eksisterende tilbud og fritidsmiljøer. Tjek vores hjemmeside for flere pop-up events.

Målgruppen

Alle +15 år med cerebral parese (læs om forudsætninger nedenunder).

Forudsætninger

For at kunne deltage skal du være gående (uden hjælpemidler).

For at kunne deltage i tandemspring, er det nødvendigt, at du kan løfte begge ben under landingen.

Derudover er der en max. vægt på 100 kg. for at kunne deltage.

Klubben har i øvrigt ikke handicap-toiletter.

Program

Vi mødes kl. 15, hvor der vil være en briefing på ca. 20 minutter. Her skal du også udfylde nogle ansvarspapirer.

Derefter bliver du fløjet op i 4.000 meters højde sammen med en erfaren instruktør. Sammenkoblet forlader I flyet og gennemfører et frit fald på op til 50 sekunder. Derefter åbner instruktøren faldskærmen, og sammen nyder I 8 minutters flyvetur, inden I lander trygt på jorden igen.

Turen vil blive filmet, hvis du har lyst til det, som et evigt minde.

Der er tre, der kan springe på samme tid, og hver tur tager ca. ml. 45-60 min. inkl. alt.

Efter alle har sprunget, tænder vi op for grillen og spiser aftensmad sammen.

Praktisk info

Da faldskærmsudspring afhænger meget af vejret, kan eventet blive aflyst på dagen og endda under selve eventet, hvis vejret pludselig skifter.

Hvis dette sker, håber vi at kunne rykke eventet og ellers får du dine penge igen.

Du kan læse mere om klubben her:
https://koldingfaldskaermsklub.dk/laes-om-tandemspring

Andet

Det koster 350 kr. at deltage i eventet. Dette dækker introduktion, tandemspring, video og aftensmad.

Der er kun plads til 9 springere, og tilmelding er først-til-mølle. Efter de første 9 tilmeldte vil du komme på en venteliste.

Der skal være min. 6 tilmeldt for, at vi gennemfører eventet.

Ved spørgsmål kontakt Camilla Voigt på cbv@elsassfonden.dk eller 21620367.

Pris - deltager

350,- Kr.

Læs også...

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Lær nyt. Bliv klogere på CP – og få indblik i det spændende arbejde, der foregår i Elsass Fonden og i de mange projekter, vi støtter.

TILMELD ›
Danrmarkskort Hovedstaden

Find kurser og aktiviteter

Se vores aktuelle tilbud og kurser til børn, unge og voksne med CP - samt fagpersoner på området.

Læs mere ›