Netværksdag

Netværksdag - Uddannelse og job som ung med CP

Alder: 19-35 år
Tid: 26. april 2025 kl. 11–17 samt frivillig fællesspisning fra kl. 17-18
Sted: Odin Havnepark, Lumbyvej 11, 5000 Odense
Tilmeldingsfrist: 10. april 2025               

Få tips og tricks til livet under videregående uddannelse eller i det tidlige arbejdsliv - og del dine oplevelser, erfaringer og drømme med andre unge voksne med cerebral parese fra hele Danmark.

Føler du dig af og til alene og ”anderledes” på studiet eller dit arbejde? Savner du nogle, der kan spejle sig i din situation som ung voksen med CP og de udfordringer, det kan medføre, når man er under uddannelse eller i det tidlige arbejdsliv? På denne netværksdag kan du netop det.

Uanset om man har CP eller ej, kan det være svært for alle unge at begå sig i livet under uddannelse og i det tidlige arbejdsliv. Vi ved dog, at mange unge voksne med cerebral parese føler sig alene med deres oplevelser.

På denne dag kan du dele dine erfaringer med andre i samme båd. Og så vil Nanna Gadegaard, som er uddannet ergoterapeut, fortælle om sine 20’ere med store emner som uddannelse, ungdomsliv og job.

Der vil være god tid til at tale med hinanden samt et fællesskabende musikalsk indslag.

Dagen er den første af i alt tre netværksdage for unge voksne med CP.

Målgruppen

Unge voksne med cerebral parese (max 35 år), der er:

  • Under videregående uddannelse eller i det tidlige arbejdsliv   efter endt videregående uddannelse
  • Gående med/uden ganghjælpemiddel

Program

10.30 – 11.00 | Ankomst
Løbende ankomst. I finder jeres plads inden 11.00.

11.00 – 11.30 | Introduktion til dagen
Velkomst og præsentation af dagens program.

11.30 – 12.30 | Oplæg: Perspektiver fra det levede liv med CP
Oplægsholder: Nanna Gadegaard, ergoterapeut
En personlig fortælling om erfaringer og perspektiver om livet med CP under studie og i job samt drømme og tanker om fremtiden.

12.30 – 13.30 | Frokostpause
Mulighed for uformelle samtaler.

13.30 – 14.15 | Snak i grupper
Summegrupper, hvor I deler tanker og refleksioner baseret på oplægget.

14.15 – 14.45 | Opsamling og fælles dialog
Fælles refleksioner og perspektiver på dagens tema.

14.45 – 15.05 | Pause

15.05 – 16.30 | Musikworkshop
Faciliteret af musikere
En interaktiv workshop, hvor deltagerne skaber et fælles musikalsk produkt baseret på dagens oplevelser.

16.30 – 17.00 | Afslutning & Evaluering
Afsluttende bemærkninger og mulighed for kort evaluering.

Praktisk info

Netværksdagen er gratis at deltage i, men du skal selv sørge for transporten til Odense. Det er muligt at blive hentet på Odense Banegård.

Læs også...

Anne Ungeklinik Riget Web

Ungeklinik: Unge med CP kan have behov, de ikke altid er bevidste om

Ungeklinikken for CP på Rigshospitalet er Danmarks første tilbud til unge med CP med fokus på de særlige udfordringer i overgangen fra barn til voksen.

Læs mere ›

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Lær nyt. Bliv klogere på CP – og få indblik i det spændende arbejde, der foregår i Elsass Fonden og i de mange projekter, vi støtter.

TILMELD ›